Jak spowolnić starzenie się skóry?
Starzenie się skóry to długi i skomplikowany proces, który rozpoczyna się po 25 roku życia. Na jego przyśpieszenie wpływają różne czynniki powszechnie obecne w naszym życiu:
- promieniowanie UV,
- papierosy,
- spaliny samochodowe,
- stres,
- klimatyzacja,
- niewłaściwe odżywianie,
- brak wysiłku fizycznego,
- spadek hormonów,
- zmniejszenie produkcji kolagenu.
Mają one bezpośredni wpływ na powstawanie w organizmie wolnych rodników, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry i powstania zmarszczek oraz zmian skórnych w postaci przebarwień i utraty jędrności.
Nasz organizm w naturalny sposób broni się przed przedwczesnym starzeniem poprzez procesy naprawcze uszkodzonego DNA, jednak z wiekiem te procesy ulegają osłabieniu. Aby pomóc wewnętrznej walce naszego organizmu z upływającym czasem, trzeba wspomóc go stosując zewnętrzną ochronę przeciwstarzeniową.
Zewnętrzna ochrona przeciwstarzeniowa polega m.in. na odpowiednim nawilżaniu skóry. Jest to podstawa pielęgnacji każdego jej typu niezależnie od wieku. Pozwala utrzymać naturalny płaszcz ochronny naszej skóry w odpowiedniej kondycji. Kosmetyki, które sprzyjają nawodnieniu skóry mają w swoim składzie np. kwas hialuronowy, ceramidy, skwalen, mocznik i kwas mlekowy. Ważne jest także, aby zawierały one przeciwutleniacze, które blokują szkodliwe działanie wolnych rodników. Do najpopularniejszych antyoksydantów zalicza się witaminy A, C, E, koenzym Q10, alfahydroksykwasy i retinoidy. Codzienne stosowanie kosmetyków z przeciwutleniaczami już w okresie młodości jest jednym z najlepszych działań, które zapewniają skórze zdrowy i młody wygląd.
Wysiłek fizyczny i racjonalne odżywianie przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Dobrze jest włączyć do diety produkty bogate w witaminy i związki mineralne takie jak cynk, miedź, selen, żelazo i kwasy tłuszczowe Omega-3. Dodatkowo warto zmniejszyć ilość spożywanych cukrów prostych. Wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi przez skórę. W ten sposób pobudzane są procesy metaboliczne i produkcja kolagenu. Organizm dotlenia się, a skóra staje się elastyczna. Ruch niweluje również stres, który bezpośrednio pogarsza kondycję skóry.
Słońce zapewnia nam warunki do życia, ale jednocześnie przez cały rok emituje promieniowanie mogące nam zaszkodzić. Destrukcyjne efekty jego działania widzimy dopiero po pewnym czasie. Należą do nich pogrubienie skóry, utrata elastyczności, przebarwienia, rozszerzone naczynka, głębokie zmarszczki. Stosowanie kremów z filtrem UV zabezpiecza naszą skórę przed wnikaniem szkodliwych promieni słonecznych do głębokich warstw skóry.
Należy pamiętać, że nawet najlepszy kosmetyk nie zastąpi wizyty w salonie kosmetycznym. Warto więc włączyć do swojej pielęgnacji regularne wizyty w salonie kosmetycznym i zafundować swojej skórze zabieg nawilżający, złuszczający czy przeciwstarzeniowy.
Tylko kompleksowe podejście: dieta, ruch, właściwa pielęgnacja i regularne wizyty w salonie kosmetycznym przyniosą oczekiwany rezultat. Zregenerowana skóra odwdzięczy ci się blaskiem i zdrowym wyglądem przez długi czas.